
PORADY NA MRÓWKI
Jak pozbyć się inwazji mrówek z domu i ogrodu?
Mrówki są bardzo pożyteczne. Nazywa się je sprzątaczami świata, gdyż oczyszczają glebę z resztek roślin oraz jedzenia. Jednak inwazja mrówek jest często dużym problemem w środowisku funkcjonowania człowieka, zarówno w ogrodzie, jaki w domu. Mrówki w ogrodzie są irytujące, potrafią również wyrządzić szkody – uszkadzają rośliny, jeśli ich kolonia znajdzie się bezpośrednio przy systemie korzeniowym. Mogą również powodować nieestetyczne łysiny na trawniku, zapobiegając prawidłowemu wzrostowi trawy. Natomiast obecność mrówek w mieszkaniu jest nie tylko uciążliwa, ale może również być szkodliwa dla zdrowia.
Zagrożenia powodowane przez mrówki
Miejsca bytowania i zbierania pokarmu przez mrówki to często miejsca niehigieniczne, brudne (rozkładające się pożywienie, odchody gryzoni). Mrówki przenoszą więc wektory różnych chorób (np. bakterie Salmonelli czy E. coli), jeśli dostaną się do produktów spożywczych. Potrafią nawet przegryzać opakowania, przez co dodatkowo umożliwiają dostęp do żywności innym szkodnikom, np. molom spożywczym.
Dla osób uczulonych na jad owadów niebezpieczne są też ukąszenia mrówek. Te najbardziej niebezpieczne występują poza Europą, jednak ugryzienia Wścieklicy zwyczajnej (Myrmica rubra), czy Mrówki rudnicy (Formica rufa) są bardzo bolesne. Ponadto występują także odmiany powszechnie znane jako mrówki stolarskie (Camponotus spp.), które powodują uszkodzenia w drewnianych elementach konstrukcyjnych domu.
Jak działa kolonia mrówek?
Mrówki są istotami społecznymi, tworzącymi kolonie, w których jednostki przyjmują różne role. Jedna lub więcej mrówek „królowych” to rozmnażające się osobniki, które pozostają w ukrytym gnieździe; ich rolą jest po prostu kontynuowanie produkcji większej liczby mrówek i utrzymanie kolonii. Inne – które mogą obejmować kilka milionów osobników w większych koloniach – są znane jako mrówki robotnice. Młodsze robotnice zazwyczaj pozostają w gnieździe, gdzie służą potrzebom królowej i utrzymują lub rozbudowują gniazdo, podczas gdy starsze robotnice wędrują z gniazda, aby zdobyć pożywienie dla kolonii. To właśnie tych starszych robotników widzisz, gdy pojawia się inwazja mrówek.
Dlaczego Twoje działania są nieskuteczne?
Inwazja mrówek nigdy nie jest pod kontrolą, jeżeli to co robisz ogranicza się tylko do spryskania preparatem przeciw mrówkom tych, które są widoczne – są to starsze robotnice, które podążają ustalonymi szlakami do i z gniazda ukrytego gdzieś w ścianach Twojego domu lub w ogrodzie. Przynosi to tylko krótkotrwały efekt. Dzieje się tak, ponieważ królowa – ta, która składa wszystkie jaja – nigdy nie opuszcza gniazda. Po prostu pozostaje w nim ukryta, karmiona przez robotnice. Więc jeśli wszystko, co zrobisz, to spryskanie widocznych robotnic, królowa po prostu wyprodukuje ich więcej, a twoja plaga nigdy się nie skończy. Dobry środek na mrówki to za mało – należy go jeszcze odpowiednio zastosować.
Chociaż brzmi to dziwnie, kluczem do wyeliminowania widocznych mrówek jest atakowanie tych, których nie widzisz, a więc wycelowanie w królową mrówek.
Jak skutecznie pozbyć się mrówek?
Pierwszym krokiem do wyeliminowania inwazji mrówek jest zidentyfikowanie szlaków używanych przez robotnice w celu przemieszczania się do i z gniazda. Wszelkie widoczne mrówki poruszające się w Twoim domu i ogrodzie szukają pożywienia, a gdy znajdą jadalny materiał, mrówka robotnica przenosi go z powrotem do gniazda. W ten sposób mrówka pozostawia chemiczną ścieżkę lub ślad, aby inne mrówki robotnice mogły zebrać więcej jedzenia. To zachowanie umożliwia walkę z mrówkami, ponieważ można teraz oszukać robotnice, aby przyniosły jakąś formę zatrutego pożywienia (przynęty na mrówki) z powrotem do gniazda.
Wykorzystaj mrówki robotnice jako bilet do kolonii, umieszczając przynęty na mrówki, aby mogły ją przenieść z powrotem do ukrytego gniazda. Jak przygotować skuteczny środek na mrówki? Przynęty to jadalne materiały, zwykle słodkie, np. słodkie węglowodany, zmieszane z substancjami toksycznymi dla tych owadów. Taką przynętę umieszczamy w pobliżu widocznych szlaków mrówek, ale poza zasięgiem zwierząt domowych i dzieci. Przynęta będzie działać najskuteczniej, jeśli będziesz utrzymywać inne powierzchnie w czystości, tak aby przynęta była jedyną dostępną słodką substancją przyciągającą mrówki. Taką właśnie trutką zmieszaną z przynętą jest 4Ants – proszek na mrówki: zawiera on przynętę w postaci słodkiego węglowodanu zmieszanego z substancją czynną, która eliminuje mrówki, dodatkowo mieszanka zawiera gorzką substancję, która zabezpiecza przed przypadkowym spożyciem proszku przez zwierzęta domowe oraz dzieci. Produkt jest więc bezpieczny dla otoczenia.
Robotnice zabiorą przynętę biobójczą z powrotem do gniazda i będziemy na dobrej drodze do wyeliminowania kolonii, choć czasem może to zająć kilka dni, jeśli kolonia jest bardzo duża lub składa się z kilku królowych, jak to robią niektóre gatunki mrówek. Może nawet zajść potrzeba, aby ponownie zaaplikować biobójcze środki przeciw mrówkom. Stopniowo jednak plaga dobiegnie końca.
Czym zwalczać mrówki?
Polecamy poniższe produkty do eliminacji naszych nieproszonych gości – różnego rodzaju mrówek, i poniżej linki do aukcji z:
- 4Ants – proszek w postaci przynęty oraz środka biobójczego do eliminacji mrówek oraz gniazd wraz z królową
- 4Insect AL – gotowy płyn w postaci atomizera do eliminacji pojedynczych mrówek
- 4Roach Gel – żel w postaci przynęty oraz środka biobójczego do eliminacji mrówek oraz gniazd wraz z królową
- 4Insect Concantrate 100 EC – koncentrat do rozcieńczania do oprysku miejsc gnieżdżenia się mrówek