Sposoby na skuteczną walkę z kretami
Sposoby na skuteczną walkę z kretami

Sposoby na skuteczną walkę z kretami

Kret powszechnie znany jest jako szkodnik, a jego obecność pod ziemią jest przez człowieka wyjątkowo niepożądana, szczególnie przez osoby zajmujące się przydomowym ogrodem. Krety dobrze czują się, kopiąc w wilgotnych, próchnicznych glebach, gdzie podłoże nie jest kamieniste, a więc wypielęgnowany ogródek jest dla niego dobrym miejscem do zamieszkania. Warto jednak pamiętać, że krety (pomimo wyrządzanych szkód) bywają pożyteczne, ponieważ zjadają ślimaki, larwy i poczwarki owadów.

Biochemiczne i naturalne środki na krety

Choć obecność kretów jest przydatna, to ich podziemne tunele i wykopane kopczyki znacznie utrudniają pracę w ogrodzie. Zwierzę, ryjąc w ziemi, niszczy korzenie roślin, a kretowiska psują skrupulatnie wypielęgnowane trawniki i mogą być przeszkodą w koszeniu trawy. W przypadku pojawienia się tych ssaków w ogrodzie należy kupić skuteczny środek na kreta. Popularne w ostatnim czasie stały się np. preparaty do odstraszania szkodników. Takim produktem jest produkt 4Kret. Zazwyczaj jedno opakowanie takiego preparatu pozwala pozbyć się kretów na powierzchni nawet do 500 m2. W odstraszaniu zwierząt często używa się również brył karbidu, choć uciekając się do tej metody, należy pamiętać o wysokiej radioaktywności i łatwopalności acetylenu, który wytwarza się podczas zroszenia karbidu wodą. Inne sposoby na krety to m. in. zainstalowanie siatek na krety, dzięki którym szkodnik nie będzie mógł wyjść na powierzchnię i zbudować kopca. Naturalne środki na krety to posadzenie w ogrodzie takich roślin, które skutecznie będą odstraszać szkodnika np. będzie to aksamitka lub bazylia pospolita, lub wrzucenie kociej albo psiej sierści do kretowiska, ponieważ szkodniki te nie lubią owłosienia zwierząt domowych. Równie skuteczne w walce z kretem będą ocet, resztki ryb i spleśniała skórka cytryny.

Skuteczna alternatywa dla pułapek na krety

Działkowcy mogą również poradzić sobie ze szkodnikami przy użyciu pułapek na krety. Taką pułapkę należy umieścić w świeżym kopcu, a żeby to zrobić, trzeba znaleźć takie kretowisko, gdzie ziemia wydaje się wilgotna. Jest to znak, że kret niedawno tam był. Większość tych pułapek niemalże od razu zabija szkodnika, automatycznie zatrzaskując się na krecie z ogromną siłą. Należy odwołać się tutaj do przepisów prawnych uznających zwierzę za gatunek objęty ochroną częściową, a co za tym idzie, zabronione jest zabijanie zwierząt żyjących poza ogrodami, szkółkami leśnymi i innymi obiektami, gdzie krety traktuje się jako szkodniki. Alternatywą dla tego typu zasadzek są tzw. żywołapki na krety. To metoda mniej drastyczna, ponieważ takie sidła zazwyczaj mają formę rurki z zapadkami. Kret zostaje w niej uwięziony i będzie w pętach tak długo, aż nie zostanie wypuszczony. Skuteczne środki na krety to także odstraszacze wykorzystujące ultradźwięki. Urządzenie wbite w ziemię generuje drgania i wysyła sygnały dźwiękowe. Jest to skuteczna metoda w walce z kretami, ponieważ szkodniki te są wrażliwe na wysoką częstotliwość fal dźwiękowych.

Istnieje wiele sposobów zwalczania tych ssaków, ale jednym z najbardziej skutecznych i najszybszych jest użycie preparatu do odstraszania kretów. Ta metoda pozwala pozbyć się szkodników, nie zabijając zwierzęcia. Należy o tym pamiętać, bo krety wciąż znajdują się pod ochroną i w miarę możliwości zaleca się wybór środków humanitarnych w walce z nimi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl