Pluskwy to jedne z najbardziej uciążliwych i trudnych do zwalczenia szkodników pojawiających się w domu. Pluskwy są pasożytami żywiącymi się głównie ludzką krwią, więc gdy już się u nas zadomowią, na naszym ciele mogą zacząć pojawiać się ślady ugryzień. Owady te najczęściej atakują w nocy, ale ich ukąszenia nie są bolesne, dzieje się tak dlatego, że pluskwy „wstrzykują” w ciało ludzkie specjalny płyn, który znieczula, podczas ugryzienia. Zaczerwienienie i świąd mogą pojawić się po pewnym czasie, a wtedy trudno określić winowajcę. Ugryzienie pluskwy można pomylić z ugryzieniem komara, wszy lub pchły.
Skąd się biorą pluskwy?
Pluskwy najczęściej można znaleźć w miejscach intensywnie odwiedzanych przez różne osoby. W związku z tym można je spotkać w hotelach, schroniskach, pensjonatach, domkach letniskowych, przychodniach czy publicznych środkach transportu. Pluskwy mogą występować także w prywatnych gospodarstwach domowych, zwłaszcza tych, które zamieszkuje wielu domowników. To, że w jakimś obiekcie znaleziono pluskwy wcale nie oznacza, że miejsce to jest brudne i ma jakiekolwiek niedociągnięcia higieniczne. Przenosimy je na wierzchniej części naszej odzieży, w meblach lub innych artykułach kupionych z drugiej ręki, czy choćby w walizce po powrocie z wakacji. Pluskwy mogą też przemieszczać się samodzielnie - dzięki małym haczykom u stóp poruszają się po nierównych i pionowych powierzchniach. Dlatego bardzo ważne, by znaleźć i zabezpieczyć nieszczelności naszego mieszkania (pęknięcia, otwory w ścianach i sufitach, szczeliny pod drzwiami i przy oknach). Miejsca, w których pluskwy najczęściej przebywają już po „zagoszczeniu” w domu żywiciela są zwykle trudno dostępne – owady w ciągu dnia chowają się w szparach i szczelinach mebli, otworach w gniazdku, drewnie, pod tapetą, za obrazami i lustrem, na zasłonach i firankach. Ponieważ, żerują w nocy często można znaleźć je w zagnieceniach materaca czy kanapy – miejscu, gdzie zwykle śpimy.
Jak wyglądają pluskwy?
Owady dorosłe mają barwę mahoniowo- brązową, owalny, spłaszczony kształt. Pluskwy łóżkowe nie posiadają skrzydeł, nie latają. Długość dorosłych osobników nie przekracza 4-7 mm. Samica w ciągu życia składa około 400-500 jaj. Jaja pluskwy domowej mają perłowy kolor. Pluskwy składają jaja blisko żywiciela.
Jak się pozbyć pluskiew?
Pluskwy są trudnym szkodnikiem do zwalczenia, ponieważ dobrze się chowają i szybko się rozmnażają. Ponadto ich jajeczka są odporne na wiele preparatów. Dlatego pojedyncza próba może nie wystarczyć do całkowitego pozbycia się problemu.
Zwalczenie pluskiew zależy od wielu czynników, takich jak:
– bardzo dokładna lustracja i sprawdzenie mebli pod kątem obecności pluskiew
– stopień inwazji pluskwy domowej
– zainfekowane sąsiednie mieszkania/obiekty
Walkę z tymi nieproszonymi gośćmi powinniśmy stoczyć łącząc ze sobą kilka sposobów, które połączone pozwolą nam wygrać wojnę, a nie tylko bitwę. Pluskwy źle znoszą wysokie temperatury, dlatego, jeśli mamy podejrzenie, że w sypialni zadomowiły się te paskudne pluskwy, powinniśmy rozpocząć od wyprania pościeli, narzut, zasłon oraz innych tkanin poszew, pluszaków, które znajdują się w sypialni w temperaturze nie niższej niż 60 stopni Celsjusza. Jeśli posiadamy myjkę parową, to koniecznie skorzystajmy z niej, żeby skutecznie pozbyć się z domu szkodników. Tego typu urządzenie świetnie się sprawdzi do skutecznego prania tapicerki meblowej, dywanów czy materacy. Z naturalnych sposobów które mogą wspomóc zwalczanie pluskwy i którymi możemy dodatkowo się zabezpieczyć to wyłożenie kurkumy i goździków, pluskwy nie lubią tych zapachów dlatego warto wspomóc się tymi naturalnymi aromatami. Pluskwy są dość odporne również na zimno – aby zginęły, można też schłodzić otoczenie przynajmniej do -16 stopni. Pamiętajmy też, by uszczelnić gipsem, cementem lub silikonem wszystkie szpary i szczeliny, którymi mogą przechodzić pluskwy.
Niestety przy dużym nasileniu tego owada domowe sposoby do walki z nim zazwyczaj nie wystarczą, gdyż owady te potrafią być schowane w takich zakamarkach, że osoba bez doświadczenia, wiedzy i odpowiednich środków nie jest ich w stanie zlokalizować, a co dopiero wytępić. Trzeba też pamiętać o tym, że pluskwy szybko się namnażają, więc problem może w krótkim czasie urosnąć do rangi bardzo poważnego. Dlatego przy walce z tymi owadami warto dodatkowo użyć profesjonalnego środka. Bardzo skutecznym produktem likwidującym problem pluskiew jest 4Insect Bomb - preparat do zadymiania(fumigacji) pomieszczeń. Preparat na pluskwy jest wygodny w użyciu, ponieważ sam się uwalnia podczas naszej nieobecności. Jest więc bardzo bezpieczny i dociera w każdą szczelinę i zakamarek pomieszczenia. Kolejnym sposobem w innej formie użytkowej jest wykonanie oprysku – do oprysku zalecamy użycie produktu 4Insect Concentrate 100EC lub 4Insect Concentrate 300 EC, produkty te są w formie koncentratu do rozpuszczenia w wodzie, zawierają mocne uzupełniające się substancję które skutecznie walczą z uporczywymi owadami. W naszej ofercie posiadamy również produkt gotowy do użycia 4Insect Al. Dzięki, którym przy wysokim stężeniu substancji nie ma potrzeby rozcieńczać go z wodą. Jeżeli natomiast zauważyłeś występowanie pluskwy w największych zakamarkach, gdzie dostęp jest mocno ograniczony użyj naszego 4Roach Pluskwa – aerozolu, który dzięki swojemu aplikatorowi dwa w jednym typu „czołg” idealnie sprawdzi się do aplikacji w trudno dostępne miejsca. Przy walce z pluskwami warto również na bieżąco prowadzić monitoring ich występowania. Jedną z metod monitoringu, oprócz dostępnych na rynku pułapek jest też rozłożenie świeżych liści fasoli. Mają one powierzchnię pokrytą włoskami, które mają zabezpieczyć roślinę przed owadami. Odnóża pluskwy utykają w skomplikowanej strukturze włoska, można je więc potem zebrać i zabić.