Jak ochraniać drzewka i krzewy przed dzikimi zwierzętami?
Jak ochraniać drzewka i krzewy przed dzikimi zwierzętami?

Zające, sarny, jelenie, łosie i bobry są dużym zagrożeniem dla ogrodowych drzew i krzewów, zwłaszcza zimą. Przy obfitych opadach śniegu karma w lesie staje się niedostępna, dlatego zwierzęta żerują, najczęściej ogryzając młode pędy i obdzierając korę drzew i krzewów owocowych.

 Zgryzanie: odnosi się do zjadania siewek, pąków, liści lub igieł, pędów pionowych lub bocznych. Zwierzęta odrywają zębami jadalne dla nich części rośliny będące w ich zasięgu. Jelenie, króliki i zające powodują tego typu szkody poszukując uzupełnienia diety w roślinach zielnych lub częściowo zdrewniałych.

 Osmykiwanie: otarcia i rany na pniach. Pnie mogą być otarte w różnym stopniu, czasami nawet odłamane. Ten rodzaj uszkodzeń zazwyczaj dotyczy drzew nie starszych niż 10 lat i wówczas często prowadzi do obumarcia drzewa. Otarcia są głównie związane z typowymi zachowaniami niektórych gatunków. Samiec jelenia wykorzystuje pnie drzew, by ścierać scypuł z nowo wyrośniętego poroża. W okresie rykowiska jelenie poszukują partnerki i wówczas pozorują walkę z pniami drzew, by rozładować agresję, a także oznaczyć terytorium, wysyłając w ten sposób sygnały zapachowe.

Spałowanie: ten rodzaj szkód wyrządzają króliki i zające. Wynika z braku pożywienia, a także z potrzeby ścierania siekaczy. Polega na ogryzaniu pnia z kory. Często zauważyć można skośne ślady po zębach przy szyjce korzeniowej lub u podstawy pni młodych drzew.

Na początek w celu odstraszenia zwierząt można umieścić na ogrodzeniu metalowe puszki, foliowe worki albo dzwoneczki, które będą hałasować podczas wiatru. Takie dźwięki mogą wystraszyć dzikie zwierzęta. Niewykluczone jednak, że po pewnym czasie zwierzęta się do nich przyzwyczają i mimo wszystko będą chciały zawitać do Waszego ogrodu. Innym sposobem na ochronę drzewek i krzewów są perforowane osłonki i siatki, którymi otacza się pnie drzew. Jednak te sposoby nie są zawsze skuteczne, my proponujemy niezawodny produkt do ochrony drzew i krzewów – 4TreeProtection. Preparat na bazie emulsji akrylowej z wypełniaczem z piaskowca w sposób mechaniczny służy do ochrony kory pni drzew iglastych, liściastych i krzewów. Produkt po nałożeniu, twardnieje w ciągu 1-3 godzin tworząc warstwę ochronną (bezbarwną), nie zmieniając przy tym wyglądu rośliny. Ten repelent  umożliwia pniu oddychanie bez wpływu na wzrost drzewa i przepływ soków oraz nie stwarza zagrożenia dla drzew w przypadku nałożenia na nadgryzione części pnia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl